Menu Zamknij

O kawie przy kawie

Zalety picia kawy

Zalety picia kawy

Zaczniemy od opisania zalet kawy. To logiczne. Poniżej przedstawiamy 9 sprawdzonych i potwierdzonych zalet kawy. Oczywiście kawa jest indywidualistką. Każdy z nas inaczej do niej podchodzi i na każdego z nas inaczej działa.

Zalety kawy

Kawa to napar z ziaren kawowca, o czym wszyscy, a przynajmniej większość z nas wie. Smak kawy to jeden z najbardziej lubianych smaków na świecie, a jej zapach wzbudza przyjemne emocje i dreszcze na skórze. Wielu z nas ją uwielbia, a wręcz kocha, jest inspiracją i motorem do pracy, a nawet do życia. Czy jednak wiemy o jej zaletach? Częściej i chętniej mówi się o zagrożeniach z picia kawy, czas powiedzieć o jej zaletach.

1. Kawa obniża podatność na stres i zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji

Substancje zawarte w kawie pobudzają mózg i mają wpływ na naszą fizyczność, jak i psychikę. Picie kawy pobudza nasz organizm do wytwarzania większej ilości dopaminy i serotoniny, co przekłada się od razu na nasz lepszy nastrój i dobre samopoczucie. Ludzie pijący kawę są mniej zagrożeni depresją, nie bez powodu mówi się też, że kubek latte, to kubek szczęścia.

2. Kawa dodaje nam energii

Kawosze uwielbiają ten stan uniesienia, zastrzyk energii, który stawia na równe nogi, a to wszystko zasługa kofeiny zawartej w kawie. To właśnie ona stymuluje do działania i pozwala lepiej się skoncentrować. Dzięki niej można bez problemu pokonać zmęczenie i uczucie senności. Zapewne niektórzy postawią tu argument, że kawa na nich nie działa, a jest to wynikiem nadmiernego i zbyt częstego picia kawy. Nasz organizm po prostu przyzwyczaja się do określonej ilości kofeiny i przestaje na nią reagować. Dlatego warto robić sobie przerwy w piciu kawy (1-3 dni na przykład lub zmniejszyć jej ilość na kilka dni), po takiej przerwie organizm znów zacznie prawidłowo reagować na kofeinę.

3. Kawa pobudza krążenie

Pobudzająca kofeina nie tylko dodaje energii samej w sobie, ale sprawia również, że przepływ w naszej krwi jest lepszy, sprawniejszy, co przekłada się na lepszą pracę serca i zmniejsza ryzyko zatorów we krwi. Lepszy przepływ krwi to również lepiej dotleniony organizm i sprawniejszy umysł. Pobudzenie krążenia krwi przez kawę poprawia również potencję, mężczyźni pijący 2-3 filiżanki kawy dziennie mają mniejsze problemy z erekcją.

4. Kawa zmniejsza ból mięśni i zwiększa wytrzymałość

Regularne picie kawy przyda się każdemu sportowcowi, ponieważ regularne picie kawy zwiększa wytrzymałość w czasie treningów i zmniejsza zmęczenie po treningu. Dodatkowo picie kawy zmniejsza nawet o połowę ból mięśni po treningu, lepiej więc wypić filiżankę kawy na zakwasy niż złapać za kolejną tabletkę.

5. Kawa jest źródłem składników odżywczych i ważnych antyoksydantów

Być może na co dzień nie szukamy takiej wiedzy, ale warto wiedzieć, że w ziarnach kawy jest około 1000 różnych przeciwutleniaczy, co stawia kawę wyżej pod kątem zdrowotności niż zieloną herbatę czy surowe kakao. Przeciwutleniacze niszczą wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia się skóry, niwelują stany zapalne, chronią komórki przed uszkodzeniami. Można spokojnie powiedzieć, że kawa wydłuża życie. Ponadto kawa jest źródłem takich witamin jak: B2, B3, B5 oraz składników mineralnych jak mangan, potas, magnez.

6. Kawa chroni przed chorobami

Picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na raka z powodu dużej ilości antyoksydantów, które zawiera kawa. Ponadto zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Substancje zawarte w kawie mogą zapobiegać również wystąpieniu choroby Parkinsona, zmniejsza ryzyko wystąpienia marskości wątroby oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Wszystko przez dużą zawartość antyoksydantów i dobroczynne działanie kofeiny na mózg, krążenie i cały organizm.

7. Kawa pomaga spalać tłuszcz

Kawa to jedna z niewielu substancji, która w naturalny sposób wpływa na odchudzanie. Picie kawy zwiększa przemianę materii, co powoduje szybsze spalanie tłuszczu nawet o 20%. Takie działanie ma jednak kawa bez dodatku cukru i śmietanki. Najlepszy efekt osiągnie się, kupując ziarna dobrej jakości i mieląc je samemu w domu.

8. Kawa usprawnia umysł

Pobudzające właściwości kawy mają wpływ na naszą koncentrację, poprawia czujność, czas reakcji na różne sytuacje, wspomaga logiczne myślenie, zmniejsza zmęczenie, poprawia zdolności intelektualne. Wpływ ma na to kofeina i witaminy z grupy B oraz magnez zawarty w kawie.

9. Kawa poprawia wygląd i zwiększa ochronę przed promieniami UV

Polifenole zawarte w kawie wpływają pozytywnie na wygląd naszej skóry, chronią komórki i przyśpieszają ich regenerację. Dodatkowo kawa zwiększa odporność skóry na promieniowanie UV, choć jej picie nie uchroni całkowicie przed poparzeniem słonecznym.

Warto pić kawę nie tylko dla samego smaku i zapachu, ale również profilaktycznie, by czuć i lepiej, być szczęśliwszym i zdrowszym.

Odwiedź nasz profil na Facebook: Coffee Vietnam