Menu Zamknij

O kawie przy kawie

Dlaczego moja kawa jest kwaśna?

Dlaczego moja kawa jest kwaśna?

Kawa wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest wyłącznie napojem gorzkim. Kawa faktycznie zawiera szeroką gamę kwasów, które mogą być mniej lub bardziej podkreślane przez palących i baristów.

Jedno jest pewne, kawa musi smakować. Kompozycja musi być wyważona i taka jaką lubimy. Niemniej jednak, każdy człowiek jest inny, jeśli chodzi o kwasowość. Kwasowość pojawia się na początku ust – ostra, gdy tylko kawa zetknie się z naszym podniebieniem. To, co pozostaje w ustach po połknięciu, to gorycz.

Moja kawa jest kwaśna?

Wielu docenia dobrze zintegrowaną strukturę kwasów jako perfekcję doznań smakowych, inni reagują wrażliwie na kwasy i mają problemy żołądkowe, a jeszcze inni po prostu nie lubią kwasowości w kawie. Ponadto ważną rolę może odgrywać osobista forma danego dnia, a nawet pora dnia. Pierwsza filiżanka rano, może być subiektywnie bardziej kwaśna niż kolejna. Przed dokonaniem ostatecznej noty, należy kilka razy spróbować danego rodzaju kawy i nie oceniać po pierwszym doznaniu. Widzieliśmy to wielokrotnie podczas degustacji.

Kwasowość w kawie

Każda kawa zawiera kwasy, niektóra więcej, inne mniej. Ogólnie można powiedzieć, że ziarna Arabiki zawierają więcej kwasu niż Robusty. To także pierwszy punkt odniesienia. Każdy, kto z jakiegoś powodu pił do tej pory tylko czystą Arabikę, powinien spróbować mieszanek ze składnikami Robusty, lub spróbować innej czystej Arabiki. Istnieją również różnice pomiędzy Arabikami z różnych upraw i stron świata.

Kwasy można rozłożyć przez wypalanie ziaren. Obowiązuje zasada: im ciemniejsze palenie, tym mniej kwasów zawiera kawa. Bardzo jasne palenie lub kawy, które zostały wypalone w nowoczesnym procesie gorącego powietrza (tzw.: szybkie palenie) zawierają znacznie więcej kwasów, niż ciemne mieszanki wytwarzane konwencjonalnie w palarni bębnowej.

Kawa palona w ciemniejszym paleniu jest często przyjemniejsza niż jasno palona i szybko przyzwyczajasz się do bardziej intensywnego smaku, zwłaszcza jeśli naprawdę to zauważysz i nie podążasz za starymi uprzedzeniami.

Czy kawa jest kwaśna?
Czy kawa jest kwaśna?

Regulowanie kwasowości w kawie

Temperatura parzenia również ma wpływ na zawartość kwasów w kawie. Jeśli będzie za niska, zaparzona kawa będzie zawierała więcej kwasów. Efekt będzie zależał od rodzaju i typu maszyny. Warto dbać o odkamienianie ekspresów. Zbyt duża ilość kamienia na grzałce lub w wymienniku ciepła utrudnia przenoszenie ciepła do wody.

Kwasowość w kawie powinna być przyjemna i zrównoważona goryczką, cukrem, aromatem… Jeśli twoja kawa jest zbyt kwaśna, cierpka, roślinna, a nawet słona, nazywa się to niedoborem ekstrakcji. Rzeczywiście, zastosowane w ekspresie ciśnienie sprzyja ekstrakcji związków kwasowych. Dlatego będziesz musiał wyekstrahować więcej związków aromatycznych, aby zrównoważyć napój. Wiąże się to ze zwiększeniem powierzchni i czasu kontaktu pomiędzy wodą a kawą.

Rozwiązania są proste:
– dopracuj mielenie,
– zwiększ ilość wody przepływającej przez kawę,
– zmniejsz ilość kawy.

Warto wiedzieć, że jeśli kawa filtrowana postoi zbyt długo, skwaśnieje. Dlatego nie zaparzaj kawy w ekspresie przelewowym w zbyt dużych ilościach.

Na koniec mała wskazówka – używaj wody źródlanej o niskiej zawartości minerałów, jeśli chcesz podkreślić kwasowość, lub wody z wyższą zawartością magnezu, jeśli chcesz podkreślić esencję.